مدیر حوزه علمیه خواهران:

حفظ وحدت میان مسلمانان از مولفه های تحقق تمدن جهانی اسلام است

شناسه خبر : 97749

1399/08/15

تعداد بازدید : 75

حفظ وحدت میان مسلمانان از مولفه های تحقق تمدن جهانی اسلام است
حجت الاسلام محمودی مدیر حوزه علمیه خواهران استان فارس گفت: ایجاد وحفظ وحدت میان مسلمانان از مولفه‌های تحقق تمدن جهانی اسلام است و جامعه اسلامی گام‌های موثری در جهت تحقق تمدن اسلامی بردارد.

به گزارش پایگاه خبری _ اطلاع رسانی حوزه علمیه خواهران استان فارس حجت‌الاسلام عبدالرضا محمودی در گفت‌وگویی، با تصریح بر اینکه اهداف عالی آموزه‌ها و تعالیم قرآن کریم تحقق تمدن جهانی اسلام است، اظهار داشت: از مهمترین ملزومات تحقق تمدن جهانی اسلام، ایجاد و حفظ مولفه وحدت است چراکه بدون وحدت تمدن اسلامی شکل نمی‌گیرد.
به گفته وی در مقابل وحدت امت اسلامی عامل تاریک و تلخ تفرقه قرار دارد؛ بر این اساس امام خمینی(ره) میلاد پیامبر (ص) را به عنوان "هفته وحدت" اعلام کردند که این نامگذاری برای امت اسلام، یک ضرورت و یک نیاز اجتماعی و سیاسی بود، نه اینکه فقط جنبه تشریفاتی داشته باشد.
مدیر حوزه علمیه خواهران استان فارس تأکید کرد: منظور از وحدت عبارت است از همبستگی مسلمانان و اتحاد پیروان مذاهب و فرق مختلف اسلامی علی‌رغم بروز اختلافات مذهبی مسلمانان باید این همبستگی را در مقابل دشمنان حفظ کنند.
مدیر حوزه علمیه خواهران استان فارس به بیان راهکارهای تحقق وحدت اسلامی پرداخت و اظهار داشت: یکی از راهکارهای رسیدن به وحدت اسلامی این است که اتحادی بر محور اسلام و اجرای عملی دستورات اسلام داشته باشیم همانطور که قرآن می‌فرماید: "و اعتصموا بحبل الله جمیعا ولا تفرقوا" در این آیه شریف خداوند امر می‌کند به چنگ زدن به حبل الله در قالب تشکل و اجتماع و تاکید می‌فرماید "ولا تفرقوا" یعنی حفظ این اتحاد کلمه و نباید به آنچه که باعث تفرقه امت اسلام می‌شود، توجه کرد و از هر عاملی که باعث تشدد و تفرقه و پراکندگی امت اسلامی شود، بر حذر بود.


حفظ وحدت با تاکید بر نقاط مشترک، دومین راه تحقق وحدت اسلامی است که مدیر حوزه علمیه خواهران استان فارس به آن اشاره و تصریح کرد: گاهی شاهدیم که سوء تفاهماتی پیش می‌آید که مانع وحدت می‌شود پس نیاز است که مشترکات میان مذاهب برجسته شود؛ موانع و دژهایی که ساخته و پرداخته دشمنان است فرو ریخته شود.
وی بصیرت‌افزایی را سومین راه حفظ وحدت میان مذاهب اسلامی دانست و اظهار داشت: باید هوشیار و بیدار باشیم و به عبارتی یک نوع خود مراقبتی داشته باشیم، چراکه گروه‌ها و فرقه‌هایی هستند که با کمترین بهانه دیگران را تکذیب می‌کنند خواسته یا ناخواسته با دستورات دشمن، گروه‌های دیگر را مهدورالدم می‌دانند اینها همه از عدم بصیرت نشأت می‌گیرد که موجب قهقرا می‌شود، اما با آگاهی و معرفت و بصیرت می‌توان از آن جلوگیری کرد در این راه علمای شریعت اسلام نقش به سزایی دارند.
به گفته مدیر حوزه علمیه خواهران استان فارس چهارمین عامل تحقق وحدت اسلامی، بهره‌گیری از وضعیت‌های وحدت بخش است و قرآن کریم، پیامبر گرامی اسلام و حضرت علی(ع)، از موارد مورد اتفاق همه فرق و مذاهب اسلامی است؛ و یکی دیگر از مواردی که تمامی مذاهب اسلامی به آن پایبند هستند، محبت به اهل بیت و دفاع از مردم مظلوم است که وظیفه همه مسلمین در هر کجای این کره خاکی است.
حجت‌الاسلام محمودی پنجمین راه تحقق وحدت را الگوپذیری از سیره اولیای دین دانست و اظهار داشت: وحدت شیرازه جامعه است که اگر گسسته شود، از اسلام و هیچ کدام از طرق مختلف، چیزی باقی نخواهد ماند؛ دین اسلام دچار تحریف شده و اربابان زر و زور و ثروت و قدرت، برای از بین بردن این دین شریف، بهترین فرصت را پیدا می‌کنند همینطور که غائله داعش هم بر علیه شیعه و سنی از طرف دشمنان راه افتاد؛ پس باید مراقب باشیم که دشمن در لباس دوست وارد نشود.
مدیر حوزه علمیه خواهران استان فارس ششمین عامل تحقق وحدت امت اسلام را برگزاری جلسات همفکری از بعد تقریب مذاهب دانست و ادامه داد: ما باید راه گفت‌وگو را دنبال کنیم همانگونه که پیامبر گرامی اسلام(ص)، وحدت را رحمت و تفرقه را باعث عذاب می‌دانند.
حجت‌الاسلام محمودی معتقد است که جامعه اسلامی برای صلاح و رستگاری، باید گام‌های موثری در جهت تحقق تمدن نوین اسلامی بردارد تا هم دنیا و هم آخرت مردم تامین شود.

    نمايش اخبار

    بسیجی یعنی سپر بلای ولایت
    چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸

    بسیجی یعنی سپر بلای ولایت