استاد دانشگاه در مدرسه علمیه خواهران گله‌دار بیان کرد

دانایی محور و شاخص‌ اصلی پیشرفت هر جامعه

شناسه خبر : 71243

1397/10/16

تعداد بازدید : 23

استاد دانشگاه گفت: باز آفرینی نظرات علمی یک نیاز مبرم در جامعه امروز است که ضرورت این موضوع با توجه به رشد تکنولوزی تکنولوزی و وسایل ارتباط جمعی به خوبی معلوم می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری ـ اطلاع رسانی حوزه های علمیه خواهران، «آقای هنرپیشه» استاد دانشگاه در ابتدای سخنان خود با عنایت به شعار هفته پژوهش در حوزه‌های علمیه خواهران، به شیوه باز آفرینی نظرات و آثار علمی پرداخت و گفت: باز آفرینی نظرات علمی یک نیاز مبرم در جامعه امروز است و ضرورت این موضوع با توجه به رشد تکنولوزی و وسایل ارتباط جمعی از یک سو و از سوی دیگر لزوم پاسخگویی به شبهات در این حوزه به خوبی معلوم می‌شود.
وی افزود: طلبه پژوهشگر اولاً با بررسی آراء پیشنیان ومفسران، مناط و ملاک حکم را بدست می‌آورد و ملاک‌هایی مانند عدم آرامش روانی در هنگام سفر و نیز توجه به این که مسافر لابد برای کاری و حتی تفریح که خود یک کار است، به مسافرت رفته را به مناط مشقت در سفر اضافه می‌کند و مستنداتی از پیشینیان نیز ارائه و تفسیری جامع‌تر از آیه 101سوره مبارکه نساء ارائه می‌نماید.
استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: در دنیای امروز دانایی یکی از محورها و شاخص‌های اصلی پیشرفت هر جامعه محسوب می‌شود و سنجش سطح دانایی به میزان تولید و مصرف اطلاعات وابسته است که دانسته‌های ما یا از طریق مطالعه منابع اطلاعاتی یا براساس پژوهش‌هایی که انجام می‎دهیم به دست می‌آید.
آقای هنرپیشه در بخش دوم سخنان خود به عنوان یک نمونه دیگر به بررسی آراء ونظریات پیرامون منشأ عصمت انبیاء پرداخت و گفت: برخی‌ها «علم معصوم به مفاسد و مضرات گناه» را منشأ اصلی عصمت می‌دانند در حالی که علم به تنها کافی نیست و گاهی بنی آدم با علم به مفاسد آن ، به گناه می‌پردازد و هوس بر عقل غلبه می‌کند.
وی تصریح کرد: عده‌ای دیگر منشأ عصمت را موهبت الهی و یا موهبت خاص الهی به معصوم می‌دانند که باز هم ممکن است این شبهه مطرح شود که این موهبت چرا برای عده‌ای خاص است و ممکن است گفته شود که در اینجا انسان به جایگاه ملائکه تنزل کرده و در ارتکاب گناه، اختیاری ندارد.
گفتنی است است در این مراسم از سه نفر ازخواهران طلبه و پژوهشگرحوزه علمیه خواهران گله‌دار با اهداء جوایز تجلیل شد.

 

  نمايش اخبار

  کرسی ازاد اندیشی
  یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸

  کرسی ازاد اندیشی

  کرسی ازاد اندیشی
  یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸

  کرسی ازاد اندیشی

  مراسم سوم خرداد
  شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸

  مراسم سوم خرداد

  تبلیغ حوزه های علمیه
  دوشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸

  تبلیغ حوزه های علمیه

  مبلغان و طلاب خادمان روح جامعه هستند
  دوشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸

  مبلغان و طلاب خادمان روح جامعه هستند