استاد دانشگاه در مدرسه علمیه خواهران گله‌دار بیان کرد

دانایی محور و شاخص‌ اصلی پیشرفت هر جامعه

شناسه خبر : 71242

1397/10/16

تعداد بازدید : 21

دانایی محور و شاخص‌ اصلی پیشرفت هر جامعه
استاد دانشگاه گفت: باز آفرینی نظرات علمی یک نیاز مبرم در جامعه امروز است که ضرورت این موضوع با توجه به رشد تکنولوزی تکنولوزی و وسایل ارتباط جمعی به خوبی معلوم می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری ـ اطلاع رسانی حوزه های علمیه خواهران، «آقای هنرپیشه» استاد دانشگاه در ابتدای سخنان خود با عنایت به شعار هفته پژوهش در حوزه‌های علمیه خواهران، به شیوه باز آفرینی نظرات و آثار علمی پرداخت و گفت: باز آفرینی نظرات علمی یک نیاز مبرم در جامعه امروز است و ضرورت این موضوع با توجه به رشد تکنولوزی و وسایل ارتباط جمعی از یک سو و از سوی دیگر لزوم پاسخگویی به شبهات در این حوزه به خوبی معلوم می‌شود.
وی افزود: طلبه پژوهشگر اولاً با بررسی آراء پیشنیان ومفسران، مناط و ملاک حکم را بدست می‌آورد و ملاک‌هایی مانند عدم آرامش روانی در هنگام سفر و نیز توجه به این که مسافر لابد برای کاری و حتی تفریح که خود یک کار است، به مسافرت رفته را به مناط مشقت در سفر اضافه می‌کند و مستنداتی از پیشینیان نیز ارائه و تفسیری جامع‌تر از آیه 101سوره مبارکه نساء ارائه می‌نماید.
استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: در دنیای امروز دانایی یکی از محورها و شاخص‌های اصلی پیشرفت هر جامعه محسوب می‌شود و سنجش سطح دانایی به میزان تولید و مصرف اطلاعات وابسته است که دانسته‌های ما یا از طریق مطالعه منابع اطلاعاتی یا براساس پژوهش‌هایی که انجام می‎دهیم به دست می‌آید.
آقای هنرپیشه در بخش دوم سخنان خود به عنوان یک نمونه دیگر به بررسی آراء ونظریات پیرامون منشأ عصمت انبیاء پرداخت و گفت: برخی‌ها «علم معصوم به مفاسد و مضرات گناه» را منشأ اصلی عصمت می‌دانند در حالی که علم به تنها کافی نیست و گاهی بنی آدم با علم به مفاسد آن ، به گناه می‌پردازد و هوس بر عقل غلبه می‌کند.
وی تصریح کرد: عده‌ای دیگر منشأ عصمت را موهبت الهی و یا موهبت خاص الهی به معصوم می‌دانند که باز هم ممکن است این شبهه مطرح شود که این موهبت چرا برای عده‌ای خاص است و ممکن است گفته شود که در اینجا انسان به جایگاه ملائکه تنزل کرده و در ارتکاب گناه، اختیاری ندارد.
گفتنی است است در این مراسم از سه نفر ازخواهران طلبه و پژوهشگرحوزه علمیه خواهران گله‌دار با اهداء جوایز تجلیل شد.

 

  نمايش اخبار

  دیدار با معتکفین
  جمعه ۲ فروردين ۱۳۹۸

  دیدار با معتکفین

  سلسه جلسات وحدت حوزه و دانشگاه
  سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷

  سلسه جلسات وحدت حوزه و دانشگاه

  منابع آموزشی را بومی سازی کنیم
  دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷

  منابع آموزشی را بومی سازی کنیم

  برگزاری مراسم شبی با قران
  دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷

  برگزاری مراسم شبی با قران

  سه شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷

  همایش مادران فاطمی

  سه شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷

  اردوی زیارتی - سیاحتی مشهد مقدس

  اردوی علمی تفریحی
  دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷

  اردوی علمی تفریحی