قائم مقام مدرسه هنر

نشست هم اندیشی نقش هنر در تبلیغ

شناسه خبر : 65391

1397/07/18

تعداد بازدید : 16

نشست هم اندیشی نقش هنر در تبلیغ
دین و هنر از یکدیگر جدا نیست. قرآن کریم پیامش هنر است و با زبان هنر برای هدایت بشر نازل شد.

به گزارش پایگاه خبری اطلاع رسانی حوزه های علمیه خواهران، «حجت الاسلام والمسلمین دکتر فریدالدین فرید اصل» پژوهشگر و قائم مقام مدرسه هنر، در جمع اساتید، مبلغان و مدرسان حوزه و دانشگاه  پس از بیان اهمیت هنر در تبلیغ گفت: هنرزیر بنای تبلیغ و یکی از موفق ترین عامل در تبلیغ می باشد. هنر دارای  مصادیق زیادی است و اگر انسان با مبانی آن آشنا نباشد به راحتی از آن دست برمیدارد.

محقق و پژوهشگر هنر و دین گفت:کلمه هنر در تبلیغ دینی، واژه جدیدی است؛ باید بین دین و هنر رابطه ای به وجود آید که بتواند مفاهیم دینی را به تصویر بکشد و مبلغ به وسیله آن دین را تبلیغ کند.

    ایشان با اشاره به سیر تاریخی دین، هنر و نقش آن در تبلیغ دینداری گفت: در طول تاریخ دین و هنر کاملا با هم هماهنگ بودند و دین همواره در قالب هنر تنیده شده است و  بعضی از هنرها علت پیدایشان دین است؛ مثل خوشنویسی، که عاملش کتابت قرآن کریم می باشد و بسیاری از ساخت و سازها که معماری آنها، معماری دینی است.

   قائم مقام مدرسه هنر، زبان دین را زبان هنر دانست و گفت: قرآن کتابی است که از بهترین هنرها استفاده کرده است. چرا که با مردم نمی شود با زبان برهان حرف زد و انبیاء الهی با الهام از قرآن کریم، با زبان اغنیاء، تمثیل وشاعرانه با مردم سخن می گفتند ولذا در طول تاریخ دین و هنر کاملا با هم هماهنگ بوده است.

وی  در پایان گفت: سبک زندگی امروزی با الهام از فرهنگ ها و هنرهای غربی متغیر شده و نگاه به دین، نگاهی پست مدرن شده و به دنبال آن  تلقی از دین و تلقی از هنر عوض شده است، در حالی که در گذشته اینطور نبود  و مسلمان در ضمن کارش، کار هنری انجام می داد و کار را عبادت می دانست و در یک نظامی تربیت می شدند که فعالیتهای اخلاقی هم داشتند و بین هنر و فضایل اخلاقی جدایی تلقی نمی شد به گونه ای که هر  حرفه و صنعتی داشتند با نیت عبادی دین را تبلیغ می کردند.

    

  نمايش اخبار

  دیدار با معتکفین
  جمعه ۲ فروردين ۱۳۹۸

  دیدار با معتکفین

  سلسه جلسات وحدت حوزه و دانشگاه
  سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷

  سلسه جلسات وحدت حوزه و دانشگاه

  منابع آموزشی را بومی سازی کنیم
  دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷

  منابع آموزشی را بومی سازی کنیم

  برگزاری مراسم شبی با قران
  دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷

  برگزاری مراسم شبی با قران

  سه شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷

  همایش مادران فاطمی

  سه شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷

  اردوی زیارتی - سیاحتی مشهد مقدس

  اردوی علمی تفریحی
  دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷

  اردوی علمی تفریحی