برجام اقتدار ملی یا خسارت محض

در مدرسه علميه الزهرا سلام الله علیها كازرون برگزارشد

شناسه خبر : 61249

1397/03/22

تعداد بازدید : 89

در مدرسه علميه الزهرا سلام الله علیها كازرون برگزارشد
کرسی آزاد اندیشی با عنوان برجام اقتدار ملی یا خسارت محض با حضور اساتید و طلاب در مدرسه علمیه کازرون برگزار شد.

به گزارش پايگاه «خبري اطلاع رساني حوزه هاي علميه خواهران» کرسی آزاد اندیشی با عنوان « برجام اقتدار ملی یا خسارت محض؟» با «حضور حجت‌الاسلام قاسم بیاتی»، مبلغ حوزه و دانشگاه به عنوان استاد داور و«حجت‌الاسلام یاسر حاجی پور» مبلغ و استاد حوزه، به عنوان مخالف و «سرهنگ قاسم تقی پور» به عنوان موافق برگزار شد.
در این جلسه ابتدا استاد مخالف "حجت‌الاسلام یاسر حاجی پور" گفت: ایدئولوژی انقلاب اسلامی بر مبنای مقابله با نظام سلطه علی‌الخصوص آمریکا و به صحنه آوردن دین در حوزه حکومت و سیاست پایه گذاری شد. به فرموده رهبر عظیم الشان انقلاب، قرن بیست و یکم قرن انقلاب‌هاست؛ انقلاب‌هایی که همگی به نحوی از سوی ابرقدرت‌ها از جمله آمریکا هویت‌زدایی شدند اما انقلاب اسلامی ایران با رهبریت امام خمینی (ره) توانست با رویکرد مقابله با نظام سلطه روز به روز به این اهداف و آرمان‌ها نزدیک و نزدیک‌تر شود. شایان ذکر است اولین دولتی که جمهوری اسلامی را به رسمیت شناخت دولت آمریکا بود با این تفکر که پس از مدت زمانی نه چندان دور بتواند با استفاده از تفکرات غرب‌گرایانی مانند قطب زاده، بازرگان، بهزاد نبوی و ... که اطراف امام بودند هویت ضد امپریالیستی را از انقلاب بگیرد.
ایشان بیان کرد: تفکر مصالحه و مذاکره ریشه در سابق دارد. اولین‌بار در دوران جنگ در مجلس اسلامی گروهی به نام عقلا تشکیل شد؛ تفکرات آنها بر مبنای تعامل سازنده با دنیا بود؛ در سال 1365 قرارداد مک فارلین و بعد از آن قطعنامه 598،تعلیق هسته‌ای سال 1393، زنو و در آخر برجام حاصل این تفکر است. در سال 1367 در وزارت امور خارجه گروهی به نام نیویورکی‌ها تشکیل شد و بدون اجازه امام و نظام حکومت اسلامی به طور مخفیانه در آمریکا با مسئولین رده بالا توافقات بسیار سری با مدیریت آقای ظریف و شخصیت‌هایی مانند حسین فریدون، هومن مجد اردکانی انجام شد؛ بنابر این تفسیر ساده‌انگاری است که بگوییم دست‌هایی پشت پرده این توافقات نیست. اینجا این سوال پیش می آید که چرا این همه عجله؟؟؟؟؟؟ زیرا دولت آقای روحانی مذاکره با آمریکا را به نحوی راه برون رفت از مشکلات معیشتی و اقتصادی برای مردم معرفی کرده بود و برای جامه عمل پوشیدن به شعارهای انتخاباتی خود باید شروط آمریکایی ها را می‌پذیرفت. رهبر انقلاب در روز 1/1/1395 فرمودند: هویت‌زدایی از انقلاب ایران تغییر سیرت انقلاب، همان کاری که در شوروی سابق کردند و شوروی کمونیستی فرو پاشید؛ در ایران هم هدف پیاده کردن اسلام آمریکایی است. ایشان فرمودند اگر در مقایل استکبار کوتاه آمدید بعد از هسته ای برجام موشکی ، حقوق بشر، ولایت فقیه، شورای نگهبان، سپاه و در آخر آشتی با اسراییل است.
آقای تقی پور به عنوان موافق برجام گفت: دستاوردهای برجام در زمینه‌های مختلف هسته‌ای، بین المللی، مالی را می‌توان این گونه برشمرد: الف- تثبیت حقوق مسلم هسته ای جمهوری اسلامی ایران در استفاده از انرژی هسته‌ای برای اهداف صلح‌آمیز از جمله غنی‌سازی و تولید چرخه سوخت هسته‌ای ب- دستاوردهای بین المللی مانند پایان پروژه سیاسی و امنیتی‌سازی برنامه هسته‌ای ایران به عنوان بخش اصلی پروژه بزرگ ایران‌هراسی از میان رفتن فضای تهدید و تقابل در روابط کشورها با ایران، عادی‌سازی روابط سیاسی و بین‌المللی ایران با کشورها و سازمان‌های بین‌المللی خارج از تحریم‌ها و محدودیت‌هایی که علیه کشورمان وضع شده بود. ج- لغو تحریم‌های مالی، بانکی و اقتصادی(لغو تمامی تحریمهای مربوط به فعالیتهای بانکی، لغو تمامی تحریمهای بیمه، لغو تحریم ارائه خدمات پیام‌رسانی مالی بانکی ( سویفت) به ایران.)
آقای حاجی‌پور در پاسخ به سخنان ایشان گفت: اما هیچ‌کدام از این دستاوردها با خروج آمریکا و بازگشت تحریم‌های فلج‌کننده از برجام بدست نمی‌آید چرا که اروپاییان با آمریکا تعاملات بین‌المللی و اقتصادی گسترده‌ای دارند و با حمایت از ایران، این تعاملات خدشه دار شده و ضربه اقتصادی و بین‌المللی جبران ناپذیری را باید تحمل کنند.
در پایان استادداور « حجت‌الاسلام قاسم بیاتی » بحث را جمع بندی کرد و گفت: هدف، تضعیف نظام و دو‌ قطبی‌سازی در جامعه است . وظیفه حوزه های علمیه در این راستا بصیرت‌افزایی ، بیان و ضرورت اقتصاد مقاومتی برای عموم مردم است تا بتوانیم بر حیله‌ها و مکرهای دشمن فائق شویم. برجام می‌توانست با هوشیاری مسئولین، علی‌الخصوص رییس جمهور، وزیر امورخارجه و عبورنکردن از خطوط ده‌گانه مقام عظمای ولایت و با اعتماد به نیروهای مخلص و کارامد داخلی، به یک فرصت بزرگ برای تعامل با دنیا و از بین رفتن تحریم‌های مهلک باشد اما حالا باز هم به فرموده رهبری، برجام یک تجربه است که به دشمن در هیچ حال و زمانی اعتماد نکنیم و همیشه به خداوند توکل داشه باشیم.
 

  نمايش اخبار

  دیدار با معتکفین
  جمعه ۲ فروردين ۱۳۹۸

  دیدار با معتکفین

  سلسه جلسات وحدت حوزه و دانشگاه
  سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷

  سلسه جلسات وحدت حوزه و دانشگاه

  منابع آموزشی را بومی سازی کنیم
  دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷

  منابع آموزشی را بومی سازی کنیم

  برگزاری مراسم شبی با قران
  دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷

  برگزاری مراسم شبی با قران

  سه شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷

  همایش مادران فاطمی

  سه شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷

  اردوی زیارتی - سیاحتی مشهد مقدس

  اردوی علمی تفریحی
  دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷

  اردوی علمی تفریحی