در مدرسه علمیه خواهران فاطمه‌الزهرا س مرودشت بررسی شد.

خرافه باورها و اعتقادات موهوم

شناسه خبر : 60155

1397/02/27

تعداد بازدید : 37

نشست با موضوع خرافه در مدرسه علمیه خواهران فاطمه‌الزهرا س مرودشت برگزار شد

به گزارش پایگاه خبری – اطلاع‌رسانی حوزه‌های علمیه خواهران، «فاطمه کشتکار» کارشناس امور دینی، در این نشست مفهوم خرافه را تشریح نمود و اظهار کرد: خرافات مجموعه‌ای از باورها و اعتقادات موهوم، بی ریشه، بی‌اساس و غیرعقلی است که به صورت غیرمنطقی در میان مردم شایع می‌گردد.
وی با تاکید بر غیرمنطقی و غیرعلمی بودن خرافات، تشریح کرد: ریشه اصلی خرافات جهل و نادانی، ترس از آینده و نگرانی‌های مردم نسبت به مسائل مختلف است.
کشتکار با اشاره به لزوم شناخت باورهای غلط در بین مردم، اظهار کرد: بهترین ملاک و معیار برای تشخیص خرافه از غیرآن، میزان عقل و شرع است.
کارشناس امور دینی در ادامه بیان نمود: اگر بین رفتارهای که در میان مردم ملاحظه می‌شود رابطه عقلی، شرعی و علمی وجود داشته باشد، قطعا آن امر خرافه نیست؛ اما اگر آن رفتار از این نوع روابط خالی باشد قطعا براساس موهومات شکل گرفته و خرافه‌ای بیش نیست.
وی در پایان اعتقاد به شکستن تخم مرغ و دفع چشم زخم، نگهداری نعل اسب و افزایش روزی، اعتقاد به نحوست عدد سیزده را از جمله مهم‌ترین خرافه‌های رایج در بین مردم دانست، و اظهار کرد بهترین راه مقابله با این باورها، ارتقاء سطح آگاهی و معلومات مردم است.