گزارش اولین همایش فعالان فضای مجازی حوزه علمیه خواهران استان فارس

شناسه نوشته : 21885

1396/03/30

تعداد بازدید : 132

گزارش اولین همایش فعالان فضای مجازی حوزه علمیه خواهران استان فارس

اولین همایش فعالان فضای مجازی استان فارس

اولین همایش فعالان فضای مجازی حوزه علمیه خواهران استان فارس روز چهارشنبه بیستم اردیبهشت ماه در سالن همایش‌های مدرسه علمیه فاطمه الزهرا(س) شهر شیراز برگزار شد. هدف از برگزاری این همایش، تقدیر از فعالیت‌ ارزشمند طلاب خواهر استان فارس در سامانه‌های کوثرنت و کوثربلاگ و فراهم آوردن فرصتی جهت آموزش‌های مرتبط با فضای مجازی بود که به همین منظور از 120 طلبه برای حضور در این همایش دعوت به عمل آمد.

             سخنرانی آیت الله شیخ موحد، مدیر حوزه علمیه خواهران استان فارس

در این برنامه پس از قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران، آیت الله شیخ موحد مدیر حوزه علمیه خواهران استان فارس به ایراد سخنرانی پرداختند.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان فارس، فضای مجازی را یکی از لابدیت‌های زندگی کنونی دانستند و افزودند: بالاجبار نمی‌توان از این مسئله دور ماند، لکن باید مشکلات و مسائل آن را حل کنیم. ایشان بر اهمیت محتواسازی سالم تأکید کردند و ابراز داشتند: طلاب باید در این فضا تولیدکننده اطلاعات بوده و با آگاهی بر معارف اسلام، به عنوان یک منبع و مرجع برای سایر کاربران باشند.

 

آیت‌الله شیخ‌موحد در خصوص استفاده صحیح از فضای مجازی، گفتند: هرچند حضور صرف طلاب در این فضا بی‌تأثیر نیست، لکن باید به گونه‌ای برای آن‌ها فضاسازی شود که امکان دستیابی به آمار و اطلاعات گوناگونی از حوزه‌های علمیه مانند تعداد فارغ‌التحصیلان و دسترسی به آن‌ها فراهم شود.

 

 

                  سخنرانی جناب آقای دکتر طائی‌زاده

جناب آقای دکتر علی طائی‌زاده رئیس مرکز فناوری اطلاعات حوزه‌های علمیه خواهران، سخنران بعدی این همایش بودند. ایشان در سخنرانی خود اظهار داشتند: ارائه نمونه‌ای شناخته شده و موفق در استفاده از علوم و ابزارهای به روز و کارآمد در جهت اهداف عالی حوزه‌های علمیه، آموزش مهارت‌های ضروری فضای مجازی به طلاب، اساتید و کادر مدارس، فعال‌کردن پنجاه درصد طلاب حاضر در شبکه کوثرنت و تشکیل بزرگ‌ترین اجتماع وبلاگی دینی با حضور هشت ‌هزار وبلاگ‌نویس فعال در کوثربلاگ از جمله اهداف عملیاتی محقق شده در سامانه‌های کوثرنت و کوثربلاگ می باشد. هم‌چنین توانمندسازی شبکه‌ای بانوان طلبه جهت حضور فعالانه و جریان‌ساز و اشتراک‌گذاری محتوا با نشان حوزه علمیه خواهران جهت الگوسازی در فضای مجازی، نفوذ شبکه‌ای طلاب در فضای مجازی با رویکرد موثر و فعال، تشکیل جامعه مجازی طلاب و اساتید به عنوان جامعه الگوی زن مسلمان در فضای مجازی و حضور فعال در معتبرترین سطوح ارزیابی در جوامع ملی و بین المللی از دیگر ثمرات فضای علمی، بالنده و بانشاط کوثرنت و کوثربلاگ است.

 

رئیس مرکز فناوری اطلاعات حوزه‌های علمیه خواهران، بیان داشتند: از لحاظ بعد علمی، شبکه کوثرنت علاوه بر معرفی افراد بر اساس اشتراکات علمی، به بارگذاری مستند علمی و گروه‌های آموزشی و پژوهشی پرداخته است. ایشان جایگاه کوثربلاگ در میان سایت‌های نهادهای حوزوی طبق آمار سایت الکسا را سوم اعلام کردند و گفتند: تاکنون 180 کارگاه آموزش وبلاگ‌نویسی برگزار شده که این مهم موجب ارتقای بلوغ مدیران و کارکنان به بهره‌گیری از اطلاعات بین‌بخشی و نیز عملیاتی‌سازی فناوری اطلاعات در امور روزمره ایشان گردیده است.

آقای دکتر طائی‌زاده از تشکیل چهار انجمن علمی ویژه اساتید شامل کلام، فقه، اصول و ادبیات عرب در سامانه کوثرنت خبر دادند و اعلام کردند: تاکنون 6913 مطلب توسط 2805 استاد ثبت شده است  و از 8990 نظر ثبت شده در سامانه کوثرنت، 191 نظر مربوط به استان فارس است که این نسبت 12/2 درصد از کل نظرات را به خود اختصاص داده است.

 

رئیس مرکز فناوری اطلاعات حوزه‌های علمیه خواهران، نسبت بازدید از وبلاگ‌های استان فارس در سامانه کوثربلاگ به کل کشور را 88/1 درصد بیان کردند و افزودند: استان فارس در ضریب نفوذ وبلاگنویسی کشور، رتبه دهم و در مجموع امتیازات وبلاگ‌ها، رتبه نهم کشور را داراست.

 

             تقدیر از برگزیدگان

در پایان این بخش از همایش، از پنجاه نفر از طلاب برگزیده مدارس علمیه خواهران استان فارس در سامانه‌های کوثرنت و کوثربلاگ با اهدای لوح تقدیر و چادر، تقدیر شد.

 

 

 

 

 

 

*             ارائه گزارش تحلیلی از فعالیت‌های طلاب استان فارس

بخش دوم همایش شامل ارائه گزارش طلاب استان فارس و سخنرانی و کارگاه‌های آموزشی بود. در این بخش سرکار خانم عفت کمال از اساتید مدرسه علمیه فاطمه الزهرا (س) داراب، گزارشی تحلیلی از فعالیت‌های طلاب استان فارس ارائه نمودند. ایشان ضمن بیان اهداف راه اندازی شبکه کوثرنت با اشاره به نشست‌ها و کارگاه‌های آموزشی کوثرنت، حضور طلاب استان در کمپین‌ها، تاثیر حضور اساتید و طلاب در گروه ها و انجام فعالیت زیر نظر کارشناس، عضویت در انجمن‌ها و گروه‌ها و عوامل و موانع حضور در شبکه، راهکارهایی جهت حضور حداکثری بیان فرمودند.

 

 

             ارائه گزارشی از فعالیت سفیران کوثرنت استان فارس

گزارش بعدی، ارائه فعالیتی از سفیران کوثرنت استان فارس بود که توسط سرکار خانم پگاه پرهون از سفیران کوثرنت در مدرسه نرگس شهرستان جهرم بیان شد. سفیران کوثرنت از میان طلاب فعال در شبکه کوثرنت که مایل به همکاری در امر آموزش و فرهنگسازی فضای مجازی هستند انتخاب می‌شوند و در مدارس خود اقدام به برگزاری کلاس آموزشی، نشست‌های تخصصی و تبلیغ و آموزش کوثرنت به صورت چهره به چهره می‌نمایند. طبق گزارش خانم پرهون، هشت سفیر استان فارس در طول شش ماه گذشته موفق شده‌اند 66 ساعت کلاس آموزشی برای 450 نفر از طلاب، اساتید و معاونین مدارس استان فارس برگزار نمایند. نشست تخصصی طلبه و فضای مجازی، حضور در کلاس سواد رسانه‌ای، راه‌اندازی و تامین محتوای تابلوی کوثرنت در مدارس و کمک به توزیع و تکمیل فرم‌های نظرسنجی و نیازسنجی حضور طلاب در شبکه از دیگر فعالیت‌های سفیران کوثرنت استان فارس بوده است.

 

 

                  سخنرانی با موضوع سواد رسانه‌ای

سواد رسانه‌ای، از مباحث نسبتا نوینی در جامعه ماست که نیاز ضروری هر فعال فضای مجازی است. خانم دکتر سارا مسعودی، دانشجوی دکترای مدیریت رسانه در این همایش با بیان ضرورت و اهمیت سواد رسانه‌ای نکاتی را در رابطه با شناخت مخاطب، تحلیل فضا، اقناع مخاطب و جریان‌سازی در فضای مجازی برای حاضرین در همایش بیان فرمودند.

 

 

                  نشست بیان تجارب

همایش فعالان فضای مجازی استان فارس با دو برنامه دیگر در بعدازظهر همان روز به پایان رسید. ابتدا نشست بیان تجارب با حضور سه نفر از وبلاگ‌نویسان و فعالان فضای مجازی برگزار شد. طلاب در این نشست ، سوالات و انتظارات خود را بیان کردند و در فضایی دوستانه و صمیمی آموزش‌هایی به منظور حضور موثرتر در فضای مجازی و راهکارهای آن ارائه شد.

 

 

                  کارگاه نویسندگی

آخرین برنامه همایش کارگاه نویسندگی بود. طلاب حاضر در همایش به دو گروه تقسیم شدند و در کارگاه های جداگانه زیر نظر خانم کمالی‌نژاد و خانم کشتکاران ضمن آموزش دیدن نکات تئوری درباره نویسندگی، از آنها خواسته شد یادداشت‌هایی با موضوع مشخص بنویسند و مورد نقد و بررسی قرار بگیرد. پیش از برگزاری این کارگاه، تمام مدعوین همایش در گروهی در کوثرنت با عنوان «فارسی نویسان» عضو شده بودند و آموزش‌های مقدماتی نویسندگی و ارائه موضوعی برای نوشتن به آنها ارائه شده بود. این گروه که با استقبال طلاب مواجه شد فعالیت خود را درباره آموزش نویسندگی پس از همایش نیز ادامه خواهد داد.

 

 

             مسابقه فعالان کوثری فارس

ضمن برگزاری این همایش از طلاب حاضر در سالن خواسته شد که مطالب و گزارش‌های لحظه به لحظه خود را با هشتگ #فعالان_کوثری_فارس در شبکه کوثرنت منتشر نمایند. تا بعدازظهر روز همایش حدود 150 پست با این هشتگ منتشر شد و این هشتگ به یکی از هشتگ‌های پرکاربرد شبکه در هفت روز گذشته تبدیل شد. اهدای جایزه به پنج نفر از افرادی که بیشترین مشارکت را در ارسال مطالب مرتبط با همایش داشته‌اند و تقدیر از سفیران کوثرنت استان فارس، حسن ختام این همایش بود.

 

             اهدای هدیه

به تمامی طلابی که در این همایش شرکت نمودند در بدو ورود یک عدد دفترچه با برچسب همایش فعالان فضای مجازی استان فارس، یک عدد فلش کوثرنت، یک خودکار و جامدادی مزین به آرم کوثرنت اهدا شد.

 

             ویژه‌نامه همایش

علاوه بر برنامه‌های برگزار شده در همایش، از آنجا که بخشی از امر آموزش و فرهنگ‌سازی فضای مجازی می‌تواند از طریق رسانه‌های مکتوب صورت پذیرد، ویژه‌نامه‌ای با عنوان «رواق‌نامه2» با تلاش مسئولین و طلاب استان فارس تهیه شد و در اختیار طلاب قرار گرفت. گفتنی است که شماره اول «رواق‌نامه» مهرماه سال گذشته در همایش فعالان فضای مجازی حوزه‌های علمیه خواهران در شهر قم، منتشر شده بود.